Jak dopadla naše anketa o svobodě a demokracii?
Vážení a milí čtenáři,
dlouho očekávaný článek o druhé anketě s tématem Svoboda a demokracie je tady!
V tomto článku budete mít opět možnost si poslechnout velké množství respondentů, kteří jsou tentokrát z velké části i cizinci. .
U každé nahrávky bude k přečtení přibližný věk, národnost a zákulisí ankety, abyste si mohli vytvořit ještě lepší obrázek o odpovědích.
Všech 20 anket bylo vytvořeno ve stejný den, v centru Prahy a se všemi věkovými kategoriemi - od nejmladších po ty nejstarší.
Ale aby neznělo vše tak bláhově - lidé se s námi, jako s mladšími moc bavit nechtěli, i když zde mluvíme spíše o starší generaci Čechů, kteří byli svým způsobem nevrlí a nebyli otevřeni rozhovorům.
Celkem jsme oslovili asi 40 lidí a přesně 23 z nich nám odpovědělo.
Do článku jsme vybrali jen ty nejzajímavější odpovědi, všechny naleznete na stránce pro členy, kam se můžete bezplatně zaregistrovat pro zákulisní informace, zprávy a dřívější články.
První nahrávka v tomto článku je se Španělem, kterému bylo mezi 20 - 30 lety.
Místo, kde jsme nahrávku pořídli, bylo Karlův most (celkem máme nejvíce nahrávek z tohoto místa).
Původně jsme se chtěli zeptat jiné paní, také ze Španělska, ale ta neuměla anglicky, a a tak nás svěřila právě tomuto pánovi.
Byl asi nejvíce nadšený respondent, kterého jsme ten den potkali a dokonce si s námi po skončení rozhovoru asi dalších pět minut povídal.
Zároveň se mu, dle jeho slov, velice líbila Praha a to nás, jako Pražáky, samozřejmě potěšilo.
Druhý rozhovor, který si poslechnete, byl předposlední, který jsme ten den nahráli.
Pánovi z nahrávky bylo přibližně 25 let a je původem z Ameriky.
Proč jsem vybral tohoto člověka? Myslím si, v Americe mají trochu jiný typ politiky, než jakou máme my, tady v Evropě, a právě tento Američan je shodou okolností můj učitel na anglický jazyk, takže zná jak americký systém vládnutí, i ten evropský, tedy český nebo německý (v těchto zemích dlouhodobě žil).
Zároveň se tento krátký rozhovor stal předmětem naší konverzace i při další společné hodině, takže jsme si o tom mohli ještě více popovídat.
Další anketa byla se Slovenkou, které bylo 30 - 35 let.
Tato paní vyrazila s dalšími Slovenkami do Prahy, a poté, co jsme se zeptali jedné z nich, si s námi chtěli povídat o tomto tématu.
Tato paní sice nevěděla, jak odpovědět, ale myslím si, že by nebyla sama, schválně si zkuste sami odpovědět na stejné otázky. Vaše odpovědi nám můžete napsat do komentářové sekce.
Nakonec nám řekla alespoň částečnou definici.
Ale jak probíhal náš rozhovor dále? To se doslechnete v další anketě!
Mysleli jsme si, že půjdeme pryč, ale dámy nás zastavili s jednou konkrétní otázkou - A v Čechách je momentálně demokracie?
Jak jste mohli slyšet v mé odpovědi, nezůstal jsem úplně neutrální, jak by správný anketář nebo zpravodaj měl být, ale paní se ptala na můj názor, takže sem jí odpověděl.
Můžete si také povšimnout, že vcelku mladí lidé se odkazují na dobu, kterou ani nezažili, či jí přímo označují tvrdou totalitou.
Obrázek si udělejte sami.
Pátým člověkem, který nám sdělil své odpovědi a názory, byla Portugalka, která byla velice milá, ale přes jazykovou bariéru jsme si moc nepopovídáli. Paní bylo přibližně 35 - 40 let.
Někdy není problém, že by respondent nechtěl odpovídat, ale to, že se nedomluvíme.
Paní po skončení rozhovoru vytáhla telefon z kapsy, ukázala nám fotografii Hlavy Franze Kafky a ptala se, kde jí najde.
Odpověděli jsme jí, že jde špatným směrem a ona se naštvala.
Dalším člověkem naší ankety je muž mezi 40 - 50 lety, který pochází z Austrálie.
Je to jeden z mnoha rozhovorů z Karlova mostu, ale tento se odlišuje od všech ostatních.
Vždy, když se chceme nějakého respondenta na něco zeptat, musíme za ním logicky dojít, ale v tomto případě přišel pán za námi, což nás samozřejmě potěšilo.
Jednalo se o turistu - respondenta z nejvzdálenější země, ze které kdy jaký dotazovaným pocházel.
Tato paní byla posledním rozhovorem nahrávacího dne. Paní bylo 45 - 50 let a zrovna šla na večeři a my jsme jí u toho spěchu nevědomky vyrušili.
Jak si můžete ale všimnout, paní se nám docela rozpovídala a opět je tady úplně rozdílný názor od lidí před ní.
Paní by si představovala vládu "osvíceného diktátora", o čemž si udělejte obrázek sami.
Každý názor je pro nás důležitý, a proto dáváme prostor všem.
Ona i my jsme docela spěchali, protože nám jel autobus.
Toto byl první dotazovaný, který nebyl Čech, každopádně tato Švýcarka, které bylo něco málo přes 45 let byla velice příjemná a ptala se, kde jsme se naučili anglicky, kde najde nejlepší restauraci, a tak se náš rozhovor protáhnul asi na 10 minut.
Je zajímavé slyšet, jak fungují demokratické systémy jinde ve světě a myslím, že to má pro každého z nás velký přínos.
Tato paní si pod pojmem demokracie představuje boží organizaci, která by nás měla všechny vychovat.
Paní bylo něco mezi 70 - 80 lety a velice si ceníme našeho kvalitního profesionálního diktafonu, protože my jsme paní, v tom městském hluku, vůbec nerozuměli.
Paní mluvila pomalu a dlouho, a proto jsme se jí ani neptali na naší druhou otázku o svobodě.
Tato paní nám říkala, že náš projekt je hloupost, který nemá smysl, a že by stejně nevěděla, jak odpovědět, ale nakonec se nakonec se přeci jen rozhodla promluvit.
Řekla nám v krátkosti její názor a pak jsme šli každý svojí cestou.
Paní bylo taktéž, stejně, jako u minulé nahrávky 70 - 80 let, národnosti České.
Posledním zakončujícím rozhovorem ankety je úplně první v ten den.
Paní docela drmolila, a tak jí nebylo v některých částech dobře rozumět, zároveň jsme nahráli i proces, kdy dotázaným vysvětlujeme, proč a co děláme.
V pozadí je slyšet krásná hudba z Portheimky.
V tomto článku, kde hlavním obsahem byly ankety, jste si mohli poslechnout rozhovory a přečíst si o nich. Tento článek je druhou částí ankety z roku 2020 a jak se vše od té doby změnilo.
Připravovat články tohoto typu není jednoduché ani rychlé, a proto doufám, že jste něco zajímavého dozvěděli a odpověděli jste si i sami za sebe, co je pro vás demokracie a svoboda.
Budu velice rád, když se podívat i na další články a když se rozepíšete o tématu v diskuzi pod článkem.
Jáchym Jírovec